top of page

Příběh naší čokolády

Příběh našich čokoládových tyčinek začíná již v roce 2010. Tehdy mě, jako milovníka čokolády, zvláště té oříškové, napadlo vytvořit čokoládu vlastní, přesně takovou, jaká mi chutná. Narodil jsem se v Litomyšli a miluji hudbu. Netrvalo tedy dlouho, než se zrodil celý koncept. Propojení čokolády s Bedřichem Smetanou, nejvýznamnějším rodákem z naší krásné Litomyšle, byla jasná volba. Záhy mě napadl i vzhled krabičky a tvar čokolády. Protože byl klavír Smetanův oblíbený hudební nástroj, chtěl jsem, aby čokoláda klavír symbolizovala. Proto čokoládové tyčinky, bílé a tmavé, připomínající klávesy klavíru. Nápady se začaly nabalovat a velice rychle vzniklo první logo a design obalu. Zaregistroval jsem si SMETANKY jako ochrannou známku a pořídil si webovou doménu.

S obrovským nadšením a prvními návrhy jsem začal hledat výrobce čokolády, který by mi pomohl můj sen uskutečnit. Zpočátku nebylo nic problém. Později se ukázalo, že „namíchat“ si vlastní čokoládu s oblíbenou náplní a odlévat ji do vlastních forem není až tak jednoduché. Hledání výrobce mé vysněné čokolády trvalo s postupně upadajícím nadšením ještě pár let. Poté jsem to vzdal a již nedoufal, že SMETANKY někdy ochutnám.

 

Uběhlo dlouhých deset let, pracoval jsem na nejrůznějších projektech, navrhoval vzory, kreslil ilustrace, maloval obrazy a fotografoval. Propadl jsem technologii 3D tisku a jejím obrovským možnostem. Pořídil jsem 3D tiskárnu, začal jsem navrhovat a vyrábět šperky a nejrůznější 3D doplňky. 3D tisk se nakonec stal zásadním pro oprášení nápadu na vlastní čokoládu. Dalším důležitým impulzem bylo navázání spolupráce s paní Jiřinou Kubešovou, majitelkou CHOCCO CAFFÉ zde v Litomyšli.

 

Chocco Caffé však není jen kavárna s vynikající kávou a dorty. Vyrábí se zde výborné pralinky mnoha tvarů a chutí, tradičním způsobem, každá pralinka je odlévána, plněna a zdobena ručně. Pro Chocco Caffé jsem pro odlévání čokolády vytvořil několik forem za pomocí 3D tisku a najednou do sebe všechno zapadlo. Jiřinka byla po letech první, která mi vyšla vstříc a byla ochotná se do výroby SMETANEK pustit. Moje nadšení se opět vrátilo v plné síle. Uběhlo pár dní a můj vysněný projekt se posunul o obrovský skok. Myšlenka vlastní čokolády byla najednou naprosto reálná a Jiřince patří můj obrovský dík.

 

Po několika prototypech a testování formiček vyrobených na 3D tiskárně jsem vytvořil formu pro ruční odlévání čtyř tyčinek najednou. S Jiřinkou jsme se pustili do ladění chutí a náplní bílé i tmavé varianty. Nakonec zvítězily celé pražené lískové ořechy doplněné drcenými v bílé čokoládě a celé pražené mandle spolu s drcenými v čokoládě tmavé.

 

Zbývalo ještě dořešit obal na Smetanky. Jak bude vypadat motiv na krabičce, bylo víceméně jasné, ale bylo potřeba vymyslet design krabičky, její formát, zavírání, použitý papír. Protože máme přímo v Litomyšli skvělou tiskárnu H.R.G., bylo jasné, na koho se mám obrátit. Tiskárna H.R.G. vznikla v roce 1989 původně v garáži rodinného domu, dnes je to moderní tiskárna s více než 150 zaměstnanci, která sbírá ocenění v oblasti polygrafie v České republice i v zahraničí.

 

Moje krabička dostala svůj specifický vzhled díky Janu Gloserovi a Lukášovi Krejčímu. Pánové, moc Vám děkuji. Krabička je vyrobená z perleťového papíru značky FEDRIGONI. Tato papírna z italské Verony se od svého založení v roce 1888 specializuje na kreativní papíry pro tiskárny, vydavatele, výrobce knih a obalů.

 

Stejně, jako jsem měl dlouhých deset let v hlavě motiv na krabičku, měl jsem i nápad na překvapení uvnitř. Chtěl jsem lidem, kteří si Smetanky koupí, k vynikající čokoládě nabídnout i drobnou přidanou hodnotu ve formě bookletu s textem o životě a díle Bedřicha Smetany. Od začátku jsem nechtěl text běžně dostupný na webu a tak jsem se pustil do pátrání po autorovi, který by mi text pro Smetanky napsal. Podařilo se mi kontaktovat paní Sandru Bergmannovou, vedoucí Muzea Bedřicha Smetany v Praze, které se nápad na spojení osobnosti Bedřicha Smetany s originálním čokoládovým produktem líbil. Paní Bergmannové mnohokrát děkuji za krásný text o Smetanovi, který najdete uvnitř každého balení našich čokoládových tyčinek.

 

Můj sen se stal skutečností. Smetanky jsou na světě, ochutnal jsem je a nejen jednou. Kéž chutnají i Vám a najdou si cestu do Vašich srdcí. Kéž se stanou Vaší oblíbenou pochoutkou, Vaším sladkým prohřeškem, oblíbeným dárkem pro Vaše blízké a přátele, upomínkou na návštěvu naší krásné Litomyšle či odkazem na Smetanovo geniální dílo a symbolem, že jít za svým snem má smysl i když cesta nevede úplně přímo a má hromadu překážek.

 

Martin Jonáš

bottom of page